Статті

#Назад
06 01.2015

Рекомендації щодо вибору підлоги на склад для надійної установки стелажів

Як показує практика, вибір конструкції стелажів дуже тісно пов'язаний із підлогою складського приміщення. І говорити про одне без іншого було б неправильно. У БНіП «Навантаження та впливу» прописані нормативні показники навантаження, які здатні витримати ті чи інші види статей. Крім того, там містяться вказівки про процедуру розрахунку підлоги виходячи з фактичного навантаження від встановленого або запланованого обладнання, а також інших вантажів, що складуються. Ця вказівка має велике практичне значення, оскільки першим кроком має бути правильний розрахунок навантаження та визначення специфічних вимог до статей. Далі ці дані будуть використовуватися в процесі проектування або під час перевірочного розрахунку вже існуючих статей. Без такої перевірки, несучої здатності підлог будь-яка організація складу просто неприпустима.
 
 
Особливо небезпечними є підлоги, розташовані на других поверхах та вище. На перших поверхах небезпека може полягати в спорудах, що мають підвальне приміщення або в старих будинках, які мають дерев'яні перекриття та основу, а розрахункова документація зовсім відсутня.
 
Процес проектування нових підлог в обов'язковому порядку має враховувати такі складові:
  • вимоги до поздовжньої та поперечної площинності;
  • зосереджені навантаження від стійок рам;
  • рухомі навантаження від штабелера чи навантажувача;
  • розподілені навантаження від піддонів першого ярусу;
  • навантаження від працюючих механізмів, розташованих у зонах комплектації;
  • динамічний вплив, а також поєднання навантажень.
Склади, особливо великих розмірів, є своєрідним живим організмом, який безперервно перебуває в русі.
 
 
 
 
Тому до питання вибору конструкції підлог, особливо на слабких ґрунтах, слід підходити з усією відповідальністю. Крім того, нерідко ще в процесі будівництва фактична організація складу зазнає суттєвих змін. Неправильний вибір призводить до того, що навіть на нещодавно збудованих складах спостерігаються чималі тріщини в підлогах, де просвічується сітка паль. Неприємним сюрпризом стає виявлення помилок на останньому етапі будівництва, коли буквально за пару місяців до здачі складу звертаються до проектувальників стелажів. У найкращому разі доводиться робити ремонтний варіант. Бувають ще більш важкі випадки, коли неплощинність підлог виявляється безпосередньо при монтажі обладнання, коли для установок стійок стелажів доводиться застосовувати більше десятка підкладок, а також зварювати їх між собою для надання більшої надійності конструкції.
 
 
    
 
Але підлога потрібна не тільки для розміщення стелажних конструкцій. Весь час експлуатації складу по них переміщатимуться вантажопідйомні засоби, не кажучи вже про те, що при встановленні вантажів на висоті нерівності підлоги створюватимуть чималі труднощі. При цьому слід зазначити, що людське око досить точно визначає товщини різних матеріалів, а ось для визначення неплощинності поверхні, де стоїть людина, просто необхідно використовувати спеціальний інструментальний контроль. Цей показник разом із актом прихованих робіт повинен надавати виробник підлог. Найбільш важливими даними з акту є марка бетону, фактичне виконання армування та інших прихованих посилень.

Додаткова увага приділяється підлогам холодильних камер, оскільки через їх багатошаровість та необхідність використання теплоізолюючих шарів, прорахунок на набір навантажень дещо ускладнюється.
 
 
При цьому товщина підлоги буде дещо більшою, ніж у звичайних підлог, а наявність в'їзного пандуса надалі може створювати чималі труднощі.
 
На сучасних складах, наприклад, великих складах автомобільних запчастин, найчастіше використовуються наступні види складських стелажів: палетно-поличні стелажі, які мають несучу здатність полиць до 250 кг, поличкові та пересувні поличкові, консольні, а також поверхові стелажі. Кожен із названих вище видів диктують свої вимоги до статей, на яких вони розташовуються. Наявне невелике навантаження на окремий елемент з невисоким прольотом осередків, необхідно помножити на всі наявні яруси, число яких може бути чималим, адже найчастіше висота осередків становить 300-400 мм. Все це визначає кінцеве навантаження на підлогу, яка враховується так само, як це робиться у звичайних складах. Найбільш значні відмінності з'являються при виборі легких пересувних фронтальних стелажів, і навіть мобільних поличних стелажів, які цілком аналогічні архівним. У таких стелажних конструкціях використовується досконала трансмісія на шарикопідшипниках, яка дозволяє одночасно пересувати до десятка стелажів за одну рукоятку. Для реалізації такої вкрай зручної конструкції опір пересування має бути мінімальним. Крім того, при великому навантаженні блоку стелажів, зрушених в один бік, може виникнути прогин, що призведе до мимовільного пересування стелажів у центрі приміщення. Для виключення даного неприємного моменту перекриття має бути виконане таким чином, щоб прогин або ухил підлоги не перевищував 1/1000 прольоту. Найгірше, що виявити такий дефект можна лише при максимальному завантаженні складу. Тому в процесі ремонту підлог слід використовувати важкі балки, які прокладаються безпосередньо під напрямними пересувних стелажів. А самі балки мають спиратися на каркас будівлі.
 
Усі наведені вище рекомендації є вичерпною відповіддю на можливі питання, пов'язані з вибором підлог для складу. Але вони дозволять уникнути грубих помилок, які істотно ускладнюють монтаж стелажних конструкцій, а також всю подальшу експлуатацію складських приміщень.