Статті

#Назад
18 09.2014

Консольні стелажі як ефективний елемент організації зберігання

Консольні стелажі завжди виділялися серед великої різноманітності типів стелажних конструкцій. Справа в тому, що в них як несучі опори виступають консолі, а не стійки як в поличкових і палетних стелажах. Така суттєва відмінність робить стелажні конструкції максимально зручним обладнанням для зберігання довгомірних виробів, що укладаються поштучно. При цьому на консольних стелажах можуть зберігатися вантажі, що відрізняються за своїми габаритами та масою. Наприклад, це можуть бути як сталеві труби, швелери, двотаври, так і легкі пластмасові куточки, панелі дерев'яні, плити та інші будівельні матеріали.
 

Конструкція консольних стелажів гранично проста і є аналогічною конструкцією глибинних стелажів, за тією лише різницею, що довжина консолей дещо більша. На сьогоднішній день даний тип конструкцій набув широкого поширення не тільки на складах, але і в торгових залах магазинів, де необхідно зберігати рулонні покриття для підлоги, такі як килими і лінолеум.
 
До складу консольних стелажів входить від двох і більше вертикальних стійок, що несуть горизонтальні консолі, а також система розкосів (зв'язок). У односторонніх стелажах розкоси розташовуються лише з одного боку, а двосторонніх стелажах – з обох боків. При цьому конструкція двостороннього консольного стелажу значною мірою стійкіша до перекидання, ніж одностороння конструкція. Це пов'язано з чинним моментом сили, який нічим не компенсується в односторонній конструкції, що знижує навантажувальні характеристики консольного стелажа даного типу.
 
 
            
                                 односторонній консольний стелаж                                       восторонній консольний стелаж
 
 
Сама конструкція з кріпленнями проектується таким чином, що є можливість їх встановлення не тільки в горизонтальній площині, але й під деяким кутом по відношенню до вертикальних стояків. У всіх таких конструкціях параметри міцності в першу чергу залежать від відстані між стійками. А вже залежно від маси вантажу, що зберігається, визначається виконання горизонтальної консолі. Так при малих та середніх навантаженнях використовують гнутий металевий профіль, а при суттєвих навантаженнях для виготовлення консолей необхідно використовувати гарячекатаний профіль. При виробництві стійок застосовується двотавровий або складовий прямокутний профіль, причому профіль із двотавра менш дорогий.

Конструкція консольного стелажу
 
При кріпленні консолей до стійки використовуються роз'ємні або нероз'ємні з'єднання. Нероз'ємне з'єднання, наприклад, зварене, менш зручне, тому що відсутня можливість зміни конструкції стелажу. Це може бути навіть не прийнятно в тих випадках, коли змінюються габарити вантажів, що зберігаються. У цьому плані роз'ємне з'єднання вигідніше і знову-таки залежно від маси вантажу, що розміщується, може бути виконано в різних варіантах: на болтах, шпонах або зачепах. Використання зачепів найбільше виправдано при зберіганні важких вантажів, для чого стійки виконують перфорованими. З одного боку з'єднання на зачепах менш надійні, але вони дозволяють досить швидко підлаштувати відстань між консолями під габаритні розміри нових виробів. Крім того, у навантаженому стані міцність з'єднання на зачепах збільшується.
 
 
 
       
                                              консоль                                                                     кріплення консолі (болтове з'єднання) 
 
 
У тих випадках, коли необхідно зберігати не жорсткі, а вантажі, що згинаються по довжині, такі як шпон, то поперек всіх консолей монтується швелер. Це робиться для рівномірного розподілу навантаження на всі консолі стелажу. В іншому випадку максимальне навантаження від вантажу, що згинається, здатна деформувати середню консоль, на яку припадаємо найбільше навантаження, а також весь стелаж в цілому.
 
Стійки з'єднуються між собою завдяки стандартним болтам з метричним різьбленням. Для кріплення підп'ятників до бетонної підлоги використовуються клинові анкерні болти. З метою підвищення жорсткості конструкції, стійки можуть з'єднуватися діагональними стяжками. При цьому подібні розкоси дають можливість монтажу стелажів у лінію будь-якої довжини з тим числом секцій, яке буде оптимальним для зберігання вантажів з різними габаритами. Нерівності підлоги усуваються за допомогою металевих пластин різної товщини.
 
 
      
                                           кріплення стійок                                                кріплення системи діагональних розкосів
 
 
Забарвлення консолей у яскраві кольори (червоне, оранжеве, жовте) виконують з метою підвищення безпеки при роботі зі стелажними конструкціями. Нерідко консольні стелажі використовують безпосередньо просто неба через особливості зберігаються вантажів. У такому разі підвищення корозійної стійкості забезпечується за допомогою оцинкованих деталей кріплення.
 
 
 
ряд консольних стелажів
 
 
Ефективність розміщення виробів різної форми на консольних стелажах
 
В даний час найбільш популярним видом консольних стелажів, які застосовуються для розміщення габаритних вантажів, є складські стелажі для зберігання різних матеріалів в рулонах, наприклад, лінолеуму, килимів та інших покриттів для підлоги. Найпростіший варіант конструкції даного типу крім бічних стійок має спеціальні гаки та вали, які замінюють консолі. Кріплення валу, на який намотується товар, що повністю зберігається, повністю виключає мимовільне розмотування рулону. Регулювати висоту підвісу рулонів дозволяє спеціальна перфорація на стійках, що також підвищує ефективність використання всієї торгової площі.
 
Ще одним варіантом консольних стелажних конструкцій можна вважати механізовані пересувні стелажі, які також дуже зручні для зберігання рулонів. В даному випадку роль консолей виконують спеціальні траверси, які здатні переміщатися по вертикалі за допомогою електроприводу або без будь-яких додаткових пристроїв - вручну за допомогою ланцюгової передачі. Автоматизовані стелажі найбільше виправдані на підприємствах і складах текстильної промисловості, де необхідно зберігати рулони тканин або шпалер.