Статті

#Назад
02 10.2014

Як вибрати металеві стелажі

  Питання вибору стелажних конструкцій завжди мало місце в процесі проектування різних приміщень під той чи інший вид продукції, що зберігається. Зважаючи на значне розмаїття конструкцій стелажів нерідко доводиться вдаватися до допомоги відповідних фахівців для виключення помилок на етапі проектування.
   
 • Основні види поличкових стелажів (стаціонарні під різні навантаження та мобільні):

 

 •   Основні види складських стелажів (палетні, в'їзні, консольні, мезонін):

 

 •   Основні види торгових стелажів:

 

Ця стаття заснована на практичному досвіді компанії, тому буде корисна для тих, хто ставить питання щодо відповідної стелажної конструкції. Розглянемо основні критерії, які в обов'язковому порядку слід враховувати при виборі стелажів. 
 
ЯК ВИБРАТИ СТЕЛАЖ, КРИТЕРІЇ ВИБОРУ 
 
 
Для правильного вибору виду стелажної конструкції, яка дозволить значною мірою вирішити поставлене завдання, слід враховувати як параметри приміщення, що використовується, так і специфіку вантажу, що зберігається.
 
Насамперед, слід розуміти, що стелаж є багатоярусною конструкцією, яка призначена для зберігання найрізноманітніших предметів і матеріалів. Найчастіше через вагоме навантаження стелажі виконують із металу. Головним завданням їхнього використання буде збільшення корисної площі, а також зручний доступ до необхідної продукції. За допомогою таких конструкцій можливо обладнати склади, магазини, супермаркети, торгові майданчики та архіви будь-яких розмірів.
 
Основними критеріями вибору виду стелажної конструкції є тип продукції, що зберігається, конструктивні особливості та специфіка використовуваного приміщення. До таких критеріїв належать:
 
 • Габаритні розміри вантажу;
 • Вага вантажу з урахуванням упаковки та складської тари;
 • Вид тари для зберігання вантажу (коробки, бочки, балони, тюки, піддони, палети, ящики або відсутність тари);
 • Термін придатності продукції, що є особливо важливим для продуктів харчування;
 • Однорідність продукції, що зберігається, тобто відношення загального обсягу вантажу до кількості його видів;
 • Тип приміщення (склад, магазин, супермаркет, архів, складський центр, морозильна камера тощо);
 • Конструктивні особливості, а також інші параметри приміщення (тип підлоги, отвори воріт, наявність колон, вікон тощо);
 • Технологічне обладнання приміщень (освітлення, опалення, вентиляція, морозильна камера та інше);
 • Вид та параметри використовуваної вантажної техніки;
 • Температура зберігання та інші умови довкілля (кімнатна температура, відкритий склад, вологість, агресивні середовища);
Розглянемо докладніше, як впливає кожен названий параметр на вибір стелажних конструкцій. 
 
ГАБАРИТНІ РОЗМІРИ ВАНТАЖУ
 

 

Тип стелажу нерідко залежить саме від габаритів вантажу, що зберігається. Наприклад, коли необхідно складати довгомірні вантажі завдовжки більше 3 метрів, слід вибирати консольні стелажі, які застосовуються для зберігання металопрокату, дощок тощо. 
 
 
 
 
 
 
У тих випадках, коли вантажі, що зберігаються, мають довжину менше трьох метрів, то найчастіше змінюються параметри самих стелажів – змінюються розміри кожної окремої секції, у тому числі висота між обраною кількістю рівнів зберігання.
 
ВАГА ЗБЕРІГАННЯ ВАНТАЖУ З ОБЛІКОМ УПАКОВКИ І СКЛАДСЬКОЇ ТАРИ
 
У разі збільшення навантажень на стелажну конструкцію доводиться використовувати більшу товщину металу, зокрема різні сплави. Від кількості і ваги вантажу, що зберігається, значною мірою залежить металоємність всієї конструкції. Також зі збільшенням навантажень доводиться застосовувати спеціальний профіль під час виготовлення тих чи інших елементів конструкції. Правильне і зворотне - чим менше навантаження, тим простіші конструктивні особливості стелажу, а також його металомісткість.
 
ВИГЛЯД ТАРИ
 
Різні сфери діяльності потребують зберігання найрізноманітніших видів вантажів, які розміщуються у своїй специфічній тарі. У такому випадку є можливість вибрати вузькоспеціалізовану стелажну конструкцію, яка найкраще підходить для певного вантажу, або універсальну конструкцію, яка дозволить розмістити деякі види вантажів зі своїм типом тари, адже нерідко вантажі не відокремлюються від упаковки. Перерахуємо найбільш поширені стелажні конструкції:
 

Палетні або набивні стелажі: використовуються для зберігання вантажів на стандартних піддонах (палетах);
 
 
Консольні стелажі: найкраще підходять для зберігання довгомірних вантажів (труби, куточки) та будматеріалів (дошки, листи ДСП тощо); 
 
 
 
Універсальні полички: застосовуються при необхідності зберігання вантажів з різною тарою або розсипом.
 

 

 

 
 
 
 
ОДНОРІДНІСТЬ ЗБЕРІГАННЯ ПРОДУКЦІЇ
 
У виробничих підприємствах, а також оптових торгових компаніях зважаючи на однорідність продукції, що зберігається і виробляється, розумно використовувати набивні стелажі. При цьому складська та вантажна техніка переміщається безпосередньо коридорами, що використовуються для зберігання вантажів. Як правило, для подібної роботи використовується спеціальна вузькопрохідна техніка, яка має можливість проїхати вглиб стелажної конструкції для послідовного укладання або вилучення продукції. Набивні стелажі дозволяють використовувати до 70 – 80% усієї наявної площі, що відведена під склад. Доцільно використовувати набивні стелажі для тієї продукції, яка однорідна і не обмежена терміном придатності, а також у разі відсутності значення, яку саме партію потрібно використовувати в першу чергу. А при розносортному вантажі зазвичай застосовують палетні або поличкові стелажі.
 
ТИП ПРИМІЩЕННЯ
 
Для кожного типу приміщення є свій найкращий вид стелажного обладнання. Наприклад, на складах найбільш поширеними є палетні або поличкові стелажні конструкції (вантажні, середньовантажні), а також мезоніни, якщо специфіка продукції не вимагає будь-якого вузькоспеціалізованого стелажного обладнання. У логістичних центрах рідше використовуються поличкові стелажі, їхнє місце займають високі стелажі. У магазинах широкого поширення набули торгові стелажні конструкції, які бувають різних варіантів виконання. Морозильні камери, як правило, мають невеликі розміри та простір у них дуже дорого, тому застосовують набивні конструкції. Мобільні або стаціонарні архівні стелажні системи отримали свою назву завдяки використанню в архівах різних розмірів. Консольні та мезонінні конструкції чудово виконують свою функцію на відкритих майданчиках.
 
Вище наведено найпоширеніші види стелажного устаткування типових видів приміщення. Але в залежності від наявної техніки, специфіки вантажу, що зберігається, та інших критеріїв існують інші види стелажного обладнання

КОНСТРУКТИВНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРИМІЩЕННЯ
 
Правильний розрахунок стелажних конструкцій обов'язково враховує всі конструктивні особливості приміщення: наявність отворів воріт, вікон, колон, зони розвантаження, висоту приміщення тощо.
 
ТЕХНОЛОГІЧНЕ ОБЛАДНАННЯ ПРИМІЩЕНЬ
 
Залежно від наявності того чи іншого технологічного обладнання в приміщенні залежатиме розміщення стелажного обладнання. Наприклад, стелажі мають бути встановлені таким чином, щоб не перешкоджати провітрюванню приміщення (вентиляції). Безпека роботи зі стелажними конструкціями значною мірою залежить від освітленості міжстелажного простору. Працівники складського приміщення повинні мати безперешкодний доступ до електричного щитка або пожежного куточка. У морозильній камері стелажі розміщуються таким чином, щоб забезпечити рівномірний розподіл холодного потоку повітря. У разі опалювального приміщення мінімальний проміжок між трубопроводом і стелажем не повинен бути менше 650 міліметрів.
 
У кожному конкретному приміщенні можуть бути інші технологічні особливості, які в обов'язковому порядку повинні враховуватися для безпечної експлуатації стелажних конструкцій.
 
ВИГЛЯД І ПАРАМЕТРИ ВИКОРИСТАНОЇ НАВАНТАЖУВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ
 
Підбір техніки для обслуговування стелажів проводиться одночасно з проектуванням складських стелажних конструкцій, оскільки на вибір, розрахунок конструкції та її майбутню розстановку чималою мірою можуть вплинути параметри техніки, яку планується використовувати.
 
Серед основних параметрів, що враховується при розрахунку конструкцій, можна назвати ширину робочого проходу, на основі якого розраховується коридор між стелажами, у тому числі з урахуванням проходу з габаритами вантажу, що переміщується. Також має значення максимальна висота підйому, тобто висота останнього ярусу стелажу повинна бути нижчою від вил техніки з урахуванням піддону, що звисає мінімум на 150 міліметрів. При виборі висоти конструкції слід враховувати, що висотна техніка має залишкову вантажопідйомність удвічі меншу за початкову. Хоча в деяких випадках сучасна техніка має невелику зміну вантажопідйомності, залежно від висоти. Всі ці параметри впливають на розрахункову металоємність усієї конструкції загалом.
 
УМОВИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
 
Температура, вологість, наявність агресивного середовища та інші навколишні умови також є важливим фактором у процесі вибору стелажної конструкції, оскільки вплив середовища, в якому експлуатуватиметься конструкція, значною мірою визначає термін експлуатації обладнання. Головним ворогом металевих конструкцій є підвищена вологість та різні агресивні середовища, що викликають корозію металу. Запобігти цьому небажаному явищу можна за допомогою деяких видів виконань залежно від характеру впливу. Так стійке покриття порошковою фарбою або цинкування застосовується при підвищеній вологості приміщення, при зберіганні вантажів просто неба або в кислих середовищах. У деяких випадках додатково потовщують металеві стінки конструкції або використовують нержавіючу сталь, що дещо дорожче, але згодом повністю себе окупає.
 
У статті в короткому вигляді викладено практичну інформацію щодо основних видів стелажного обладнання, що використовується при складському зберіганні. Крім них існує велика різноманітність у стелажних конструкціях, яка є оптимальною для кожного конкретного випадку. Якщо залишилися питання щодо вибору необхідного стелажного обладнання - звертайтеся, наші фахівці докладно дадуть відповіді на всі питання.