Статті

#Назад
09 01.2024

Стелаж для розсади своїми руками

"Готувати сани треба влітку, а віз - взимку", - говорить відоме прислів'я. Практично всі дачники розпочинають новий дачний сезон із грудня-січня. Потрібно отримати хорошу якісну розсаду, адже вона — запорука майбутнього врожаю, а для цього необхідно придбати спеціальну міні-теплицю, яка б містилася на невеликому просторі, бажано — на вікні. Стелаж для розсади своїми руками зробити нескладно, якщо знати технологію процесу. 

 

Особливості стелажів для розсади

Що таке стенд для розсади? Це технічно нескладна конструкція, що є каркасом з осередками або полицями, на яких розміщуються контейнери з грунтом. На відміну від готового виробу, полиця під розсаду власноруч — абсолютний хендмейд.
Перегородки-полочки під ємності з паростками висвітлюються люмінесцентними лампами. Такий стелаж підійде для саду, його можна встановити в кімнаті, на утепленому балконі або в приміщенні з обмеженим надходженням сонячного світла. Кількість одержуваного ультрафіолету контролює людина.
Можна також зібрати стійку з природним освітленням лотків (без ламп) та розташувати її на підвіконні. Ідеальне рішення для вирощування томатів, солодких та гірких перців, капусти, баклажанів та рослин, які мають тривалий період вегетації.
Рукоробні полиці підходять і рослин аграрного спектру, і декоративної флори. Піддони та ящики для розсади, встановлені на спеціальній стелажній конструкції, можна цілий рік використовувати під вазони. Декоративні полички для розсади - чудовий подарунок людині, яка займається кімнатними квітами.
Особливості та переваги саморобного стелажу для розсади:
 
 • виріб, що повністю відповідає індивідуальним вимогам власника;
 • економічно вигідний атрибут, можливість заощадити на матеріалах - достатньо подивитися майстер-клас зі створення стелажів в інтернеті та втілити його;
 • ергономічна конструкція, що дозволяє отримати більше міцної здорової розсади на невеликому просторі;
 • мобільність, компактність, зручність переміщення всередині кімнати;
 • універсальність, рукоробні полиці для рослин можна встановити практично скрізь;
 • різноманітність конструктивних та естетичних рішень, адже достатньо проявити творчий підхід до стелажів – і ви отримаєте оригінальний декор для інтер'єру у стилі лофт чи смарт. Розумні рішення і для розсади, і людини!

 

Які види конструкцій?

Зробити стелаж для розсади можна практично будь-хто:

 • великий чи маленький,
 • на дві-три чи десять полиць,
 • для підвіконня або з розміщенням підлоги,
 • на ніжках або на коліщатках,
 • цільним та розбірним,
 • з металу, дерева або пластику,
 • з висувними полицями або основами для піддонів.
Варіанти стелажів своїми руками практикуються різні. Найбільш популярний - конструкція з металу та дерева на ніжках, яка має цікавий зовнішній вигляд і гармонійно вписується практично у будь-який сучасний інтер'єр. Металеві частини з куточка можна пофарбувати в бажаний колір, а залишити дошку автентичною.
З дерева та металу зробити стелаж для розсади своїми руками дуже просто. Виріб виходить міцним, довговічним, але за вагою важким. Аналоги із пластику менш довговічні, але відрізняються нижчою собівартістю. Плюс, що не піддаються впливу вологи. Пластикову етажерку можна мити.
Саморобна кімнатна полиця для розсади може бути виготовлена зі скла - герметично з'єднаних скляних елементів. Гарний екологічно безпечний виріб, що дозволяє рослинам отримувати більше світла. Інноваційні ідеї для стелажів - це чудово, але не варто забувати, що скло - матеріал особливо тендітний, що б'ється. Як варіант: металевий стелаж зі скляними полицями. Стильно, практично, недорого.
Чи існують секрети зручного вирощування розсади? При створенні стелажу необхідно враховувати:

 • місце його дислокації (від цього залежить габарити майбутньої конструкції);
 • можливості приміщення, архітектурно-технічні особливості кімнати чи окремо взятої її зони;
 • кількість потенційно вирощуваних культур;
 • специфіку обслуговування конструкції (доступ до стелажу може бути вільним незалежно від цього, для розсади він чи, наприклад, це складський стелаж).

 

Які інструменти потрібні для виготовлення саморобного стелажу?

Зробити стелаж для розсади своїми руками дуже просто, якщо у вас є бажання. Але головне – наявність необхідних матеріалів та інструментів.
Вибір інструменту залежить від технічної складності майбутньої конструкції полиці та специфіки використаних матеріалів. Для складання підставки з металу та дерева вам знадобляться: зварювальний апарат, дриль, свердла для металу, молоток, електропилка або ножівка, наждачний папір, цвяхи, пристрої для вимірів.
Також потрібно купити фарбу для металу та просочення для дерева, щоб уникнути корозійних процесів та гниття дерева в майбутньому.
 

Етапи збирання конструкції

Зібрати стелаж своїми руками для розсади досить просто. Розглянемо поетапний процес складання розбірної системи з металу (полички можуть бути пластиковими, дерев'яними, скляними):
 
 • малюємо проект стелажу на папері з позначенням габаритів (в см або мм) та кількістю поличок;
 • готуємо куточок, нарізаємо його на відрізки відповідно до параметрів майбутньої конструкції (висота стійок, довжина поперечних планок);
 • за допомогою зварювання або болтів фіксуємо горизонтальні та поперечні планки;
 • нарізаємо полиці необхідних параметрів та встановлюємо їх;
 • обробляємо захисними засоби металеві та дерев'яні елементи, даємо виробу висохнути;
 • кріпимо люмінесцентні або фітолампи, якщо конструкція передбачає освітлення. Ілюмінація фіксується на другій та кожній наступній поличці знизу.

 

Висновок

Конструкція для посадки розсади позбавить необхідності використовувати пластикові стаканчики - поширеного, але малоефективного методу отримання паростків. На відносно невеликій площі можна розташувати достатньо контейнерів, розташованих паралельно один від одного на певній відстані вгору.

 

Рослини отримуватимуть більше ультрафіолету, а їхнє листя не постраждає від різких температурних перепадів. Саморобна полиця для розсади може використовуватись кілька сезонів. Зберігати стелаж зручно на балконі або в побутівці. Полиця для розсади, зроблена своїми руками, обійдеться недорого, адже для її складання можна використовувати матеріал, який давно припадає пилом в гаражі або на горищі.