Статті

#Назад
08 04.2024

Класифікація стелажів за їх призначенням

Без практичних систем зберігання в магазині, на складі та навіть вдома не обійтися. Для оптимізації простору торгового залу, балкону або гаража використовуються різні типи стелажів: поличні, консольні, палетні, мезоніни.
Досить функціональні – стелажні конструкції пересувного типу, які можна використовувати як вітрини. Є спеціальні стелажі для бібліотек та архівів. Можна замовити поличку для зберігання шин. Різновиди систем диктує саме життя.

Які види стелажів найбільш популярні? Як класифікувати систему зберігання за її технічними характеристиками: матеріалом виготовлення, формою, принципом розташування полиць? Запитуємо у фахівців.  

 

Що таке стелажі та навіщо вони потрібні?

Для організації бізнесу та побуту людина використовує різні типи систем зберігання. Стелаж – представник вертикальних корпусних меблів відкритого типу, які можуть використовуватися також для демонстрації товарів.
Технічно це П- або Н-подібна конструкція, що складається з підтримуючої основи та полиць. Горизонтальних рядів може бути кілька. Так, у глибинного набивного стелажу, що використовується на великих промислових складах, кількість полиць залежить від висоти системи (тобто від висоти приміщення). Найбільш оптимальний варіант розташування стелажної конструкції – від підлоги до стелі.
Визначаються види стелажів за призначенням, особливостями конструкції, матеріалом виготовлення корпусу, типом кріплення полиць, принципом монтажу. Багатоярусні мезоніни можуть бути палетними, композитними, на колонах, що підтримують. Для торгового залу можна замовити двосторонній стелаж-вітрину для острівного розташування. Спеціалізовані розсувні стелажі використовуються в архівах – їм властива мобільність.
Незалежно від призначення конструкції та матеріалу її виготовлення, слід вказати на переваги стелажу як різновиду системи зберігання:

 • ергономічність;
 • універсальність;
 • мобільність;
 • висока функціональність;
 • зручність експлуатації;
 • варіативність використання (підходять для різних потреб);
 • підходять для зберігання широкого спектру товарів чи предметів;
 • стильне доповнення до домашніх меблів;
 • швидкий монтаж та демонтаж;
 • лояльна ціна.

Зробити стелажну конструкцію можна самому, дотримуючись інструкцій, але частіше замовляють стелажі. Види поличкових конструкцій побутового, торгового, складського типу представлені у каталозі компанії «КиївМетСервіс». Характеристик – у описі. 
Можна індивідуально замовити металеву систему-конструктор для оптового зберігання товарів промислової групи, можна купити кутовий стелажик із зручними дерев'яними полицями для взуття – відмінне рішення для взуттєвого магазину чи дому. Існують також спеціалізовані стелажі для зберігання пляшок, бочок, насипних виробів. Сегментація із застосування досить широка.
 
 

Класифікація стелажів за їх типом

Класифікація стелажів заснована на їх технічних характеристиках. Підрозділ за функціональністю безпосередньо залежить від виду конструкції.

 • Звичайна полична модель з відкритим доступом є розбірною конструкцією з бічних рам з дерева або оцинкованої сталі, з балками підвищеної вантажопідйомності і полицями, здатними витримувати серйозну вагу. Традиційно використовується у гаражах, у супермаркетах, на складах.
 • Стековий стелаж (або набивний) легко відрізнити за відсутністю міжрядних проходів. Система розрахована на компактне складування однотипних товарів чи предметів у палетах. Сконструйовано стелаж із вертикальних металевих рам, відстань між поперечками регулюється. Для експлуатації буде потрібно також навантажувач і штабелер.
 • Гравітаційним називається динамічний стелаж із автоматизованим оборотом. Предмети переміщаються стрічкою за рахунок власної ваги. Нюанс: для використання потрібні піддони. Гравітаційні моделі підходять для зберігання товарів з обмеженим періодом зберігання, наприклад, для овочів.
 • Фронтальний – найпоширеніший тип стелажів складського призначення. Фронтальне зберігання вважається найзручнішим, універсальним. Передбачається застосування піддонів чи палет. Серед переваг системи: відкритий доступ, можливість зберігати предмети різної форми та різного обсягу.
 • Мобільними називаються з'єднані в одну конструкцію фронтальні стелажі, оснащені платформами на рейках. Ідеальне рішення для малометражних, обмежених просторів. Керувати системою можна дистанційно або вручну.
 • Консольним називається стелаж для тривалого чи тимчасового зберігання великогабаритних вантажів та довгомірів. Для функціонування складу з консолями потрібно також навантажувач. Серед переваг системи: швидкий монтаж, адаптація конструкції під архітектурно-технічні особливості складу.

 

До спеціальних стелажів, які виготовляються, як правило, на замовлення, належать конструкції нестандартних форм та габаритів. Це може бути триполкова відкрита шафа для вантажних покришок або система для зберігання котушок проводів. Конфігурацію, розмір та інші технічні характеристики визначає замовник.
 
 

Які є види стелажів за призначенням?

Стелажі бувають складськими, торговими, побутовими, для зберігання продуктів чи будматеріалів, зберігання книг, іграшок, взуття.
Види стелажів за призначенням – різні, що лише підкреслює універсальність поличної системи як категорії меблів. Можна замовити кутовий або пристінний стелаж комбінованого типу для зберігання товарів різних груп: з висувними полицями, ящиками, що закриваються, прихованими нішами та ін. 
Вибір матеріалу для полиць залежить від призначення стелажа. Якщо це продуктова демонстраційна шафа – полиці повинні бути виготовлені з міцного екологічного матеріалу, що має високі санітарно-гігієнічні показники. Для дитячої кімнати підійде компактний стелаж з дерева або ДСП під колір базових меблів.
 
 

Від яких факторів залежить вартість стелажу?

Вартість стелажу залежить від його технічної складності. Чим простіше конструкція – тим вона дешевша. Також на ціну впливає собівартість матеріалів, які використовуються під час виготовлення виробу. 
Якщо замовляти стелаж безпосередньо у виробника, можна заощадити. Враховуйте також вартість доставки та монтажу стелажу. Якщо йдеться про професійне використання системи на складі або в магазині – краще довірити складання та встановлення конструкції фахівцям.