Статті

#Назад
13 06.2024

Як правильно розрахувати припустиме навантаження на стелаж?

Як правило, виробничі та торгові підприємства мають власні склади для довгострокового чи тимчасового зберігання продукції різних видів. І з цією метою зручно та практично використовувати спеціальні види стелажів, які мають бути досить міцними та надійними, а також зберігати якісні параметри протягом усього періоду експлуатації. Для уникнення непередбачених ситуацій, пов'язаних із безпечною роботою персоналу та зберіганням продукції, необхідно знати максимально допустиме навантаження на кожен вид стелажу. 

 

Які нюанси слід пам'ятати під час розрахунку допустимих навантажень?

Як розрахувати навантаження на стелаж? Проводячи розрахунок граничного навантаження на стелажі, необхідно враховувати тип конструкції. Існують різні види стелажних систем, наприклад, консольні, палетні, середньоважкі. Кожен має свої особливості допустимих навантажень. Крім того, слід брати до уваги:

 • габарити стелажу – висота, ширина, глибина секцій впливають на розподіл та величину допустимих навантажень;
 • матеріал виготовлення: метал, дерево, пластик – це визначає їх характеристики міцності;
 • тип і розміри використовуваних піддонів та вантажних місць – маса, габарити та розташування вантажних місць впливають на розподіл навантажень;
 • характеристики основи – рівна, міцна та якісна бетонна основа, на яку спираються стелажі, важливі для розрахунку безпечних навантажень;
 • сейсмічна активність – у районах із такою активністю необхідно враховувати додаткові навантаження від можливих коливань;
 • коефіцієнти запасу міцності – їх застосовують для врахування можливих відхилень та нерівномірності навантажень.

Коректне визначення максимального навантаження вимагає залучення досвідчених інженерів із проектування. Вони враховують та застосовують усі фактори, що гарантують безпеку у застосуванні стелажної системи.

Компанія «КиївМетСервіс» пропонує поличкові стелажі для зберігання різних видів товару. Це універсальний вид багатоярусних систем, потрібних у багатьох складських приміщеннях, магазинах, офісах, а також у побутовій сфері.

 

Основою полочного стелажу є збірний або цільний металевий каркас, що має відмінну стійкість і вантажопідйомність. Така конструкція легко піддається монтажу та демонтажу. Компанія пропонує поличкові стелажі різних модифікацій за доступними цінами.
 
 

Як поділяють стелажі залежно від максимального навантаження?

За максимальним навантаженням стелажі класифікують на три основні види:

 • легкі стелажі – розраховані на навантаження до 750 кг, використовуються для зберігання невеликих вантажів;
 • середньотяжкі стелажі – розраховані на навантаження від 750 до 1600 кг, використовуються для зберігання вантажів середньої тяжкості;
 • мезонінні та палетні стелажі – розраховані на навантаження до 32 т, застосовуються для зберігання великогабаритних та важких вантажів.

 

Підбір необхідного типу стелажу здійснюється з урахуванням його характеристик міцності, а також планованих габаритів і маси вантажів, що зберігаються. При цьому обов'язково повинні дотримуватися вимог техніки безпеки та нормативних обмежень.
 
 

Які існують види стелажів для навантаження на полиці?

Розглянемо основні типи конструкцій з огляду на розрахунок навантаження на полицю стелажу.

 1. Стелажі призначені для зберігання невеликих вантажів (до 120 кг на полицю). Вони зазвичай використовуються в офісах, архівах, магазинах, а також у побуті. Конструкція таких стелажів проста, матеріали виготовлення – легкі. Стійки мають зручні пристрої, що дозволяють швидко змінювати висоту полиці.
 2. Стелажі, розраховані на навантаження 200 кг на полицю. Такі конструкції зміцнюють ребрами твердості. Вони мають багато методів складання: шафа, драбинка, у лінію або уступом. Стелажі зазвичай застосовують у складських приміщеннях. Є можливість змінювати висоту полиць.
 3. Стелажі, здатні витримувати навантаження 300 кг на полицю. Основною конструкцією є оцинкований метал, а також додаткові ребра жорсткості. Стелажі легко встановлюються та демонтуються. Можна змінювати висоту розташування полиць.
 4. Стелажі, розроблені для певних видів продукції вагою 500 кг на полицю. Основою є оцинкована сталь. Така модель стелажів має кріпитися до підлоги спеціальними анкерами. Полиці можна легко регулювати для отримання необхідної висоти.
 5. Стелажі, що витримують вантаж вагою 1000-1500 кг на полицю. Встановлено пристрої, що дозволяють змінювати висоту полиць. На кріпленнях передбачені фіксатори, які не дадуть полиці рухатися. Основою для виробництва полиць є метал, фанера та ДСП. До підлоги стелаж обов'язково мають прикріплювати анкерами.

Правильний вибір стелажів по навантаженню на полицю – це ключ до ефективного та безпечного зберігання товарів на складі чи виробництві. Необхідно ретельно розрахувати передбачувані навантаження, щоб уникнути поломок товару та травм персоналу.

Вибрати якісні та надійні торговельні стелажі для магазинів пропонує компанія «КиївМетсервіс». Вони є металевими або дерев'яними конструкціями, що використовуються для розміщення товарів у магазинах, складах або на ринках. Стелажі призначені для зручного зберігання та демонстрації товарів. Вони забезпечують ефективне використання приміщення та допомагають організувати торговельний простір для зручності покупців. Торгові стелажі мають безліч конструктивних рішень, що дозволяють ефективно та естетично оформити будь-яку залу. 

 

Базові речі, які треба розуміти під час розрахунку навантаження на стелаж

Крім вибору відповідного стелажу, важлива їх безпечна експлуатація. Необхідно рівномірно розподіляти вагу по полицях, не перевантажуючи окремі ділянки. Регулярна перевірка стану конструкції допоможе своєчасно усувати ушкодження. Важливо створити умови для безпеки персоналу, запобігти ризику обвалу стелажів.

У процесі проектування та встановлення металевих виробів необхідно враховувати їх висоту, глибину та ширину. Значення мають усі види навантажень:

 • на полицю конструкції (вантаж має бути розподілено рівномірно);
 • на стійки обладнання (несучу властивість стійок має відповідати вазі всього вантажу);
 • на конструкцію установки (визначає рівень можливого розподілу вантажу на одиницю площі. Цей рівень повинен бути вказаний виробником у паспорті, що додається).

Важливо, щоб відстань між полицями стелажу завжди відповідала зазначеній межі.
Компанія «КиївМетСервіс» пропонує кваліфіковані послуги з проектування, виготовлення, доставки та монтажу стелажних систем. Одними з найбільш популярних є складські стелажі різних конфігурацій і розмірів, які застосовують на складах, в логістичних центрах, будівельних і виробничих приміщеннях.

Види складських стелажів:

 • палетні (для зберігання товарів на палетах);
 • консольні (для довгомірних та нестандартних вантажів);
 • стелажі для дрібноштучних товарів (піддони, ящики, коробки);
 • поличні стелажі (для зберігання невеликих вантажів).
 

Правильний вибір та грамотна організація складських стелажів дозволяє значно підвищити ефективність та продуктивність складу, знизити витрати на логістику.
 
 

Особливості, які треба врахувати під час експлуатації стелажів

Правильне використання стелажів є запорукою їх довговічності та безпеки продукції, що зберігається. Щоб уникнути поломок обладнання та нещасних випадків серед персоналу, необхідно враховувати низку важливих факторів.

 1. Дотримання характеристик навантаження. Як ми розглядали раніше, не можна перевищувати максимально допустиме навантаження на стелаж та його окремі полиці – це може призвести до деформації чи обвалення конструкції.
 2. Поступово розподіл вантажу. Необхідно рівномірно розміщувати товари по периметру полиць, оскільки перевантажені ділянки стелажу швидше зношуються. Важкі вантажі слід розташовувати на нижніх полицях.
 3. Правильне встановлення. Стелажі повинні бути надійно закріплені до підлоги або стіни – це підвищує їх стійкість і запобігає падінню.
 4. Регулярний огляд. Періодично слід перевіряти стан стелажної системи: затягування болтових з'єднань, відсутність деформацій, надійність кріплення до підлоги. Важливо вчасно усувати дефекти.
 5. Навчання персоналу. Співробітники, які працюють зі стелажами, повинні знати правила безпечної експлуатації, акуратно переміщати вантажі, не вдаряти по конструкції та стежити за її цілісністю.
 6. Профілактика ушкоджень. Важливо захищати стелажі від механічних впливів (удари навантажувачів, падіння вантажів тощо). Для цього використовуються спеціальні огорожі та елементи, що амортизують.
Перевірка навантаження на стелажні системи є ключовою для всіх користувачів конструкцій. З питань планування, замовлення та надійної установки стелажного обладнання слід звертатися до професіоналів.
 
Компанія «КиївМетСервіс» займає лідируючі позиції у сфері комфортного та практичного зберігання різних видів товарів. Кваліфікована команда виконує будь-які види проектування та встановлення стелажів у всіх регіонах України.

«КиївМетсервіс» пропонує клієнтам різні види ефективного зберігання продукції за лояльними цінами. Ми завжди знайдемо максимально вигідне комфортне рішення, яке відповідає всім запитам та стандартам безпеки.