Статті

#Назад
06 08.2024

Лайфхаки для складу: як покращити та оптимізувати складську логістику?

Оптимізація складських процесів - важлива складова успішного просування бізнесу. Вона дозволяє точно знати наявність та види продукції, виконувати оперативне відвантаження, легко проводити інвентаризації та інше. Проте, не всі керівники знають, як покращити роботу складу та що потрібно для цього робити. Також вони можуть приділяти цьому недостатньо уваги, вважаючи, що ці питання є малозначущими. Якщо вам дана тема актуальна — варто задуматися про її розвиток та впровадження цікавих ідей. Ми готові запропонувати вам дієві лайфхаки для складу. 

 

 

Як зонувати склад для максимально ефективного використання?

Зонування складу - найпростіший спосіб раціонально і продумано використовувати наявні площі. Він передбачає виділення конкретного місця для кожного процесу. Причому така оптимізація роботи складу та простору буде корисною не лише великим логістичним центрам. В умовах обмежених площ вона дозволить задіяти з користю кожен квадратний метр. Якщо вас цікавить питання: як організувати роботу складу з нуля? — варто задуматися про виділення наступних зон:

  • розвантаження та приймання. У великих логістичних центрах їх можна розділити, а в маленьких - поєднати із зоною завантаження. Важливо виділити достатньо місця для тимчасового розміщення вантажів, перевірки цілісності пакувального матеріалу та пломб, кількісної відповідності та проведення маркування;
  • зберігання. Це найбільш простора частина складу, тому важливо продумати її заповнення. Основне обладнання – складські стелажі. Їх кількість та види підбирають з урахуванням специфіки заповнення. При плануванні слід продумати розміщення для вільного переміщення товарів, персоналу та техніки, контролю запасів;
  • сортування та комплектації. Тут приймають та виконують заявки на підготовку партій товарів для відвантаження. Також тимчасово (на період підготовки всієї документації) зберігають готові для відправки вантажі;
  • адміністрування. Потрібно перебування управлінського персоналу, організації автоматизації складських процесів. Також може виділятися простір для монтажу пульта системи стеження та ін.

 

Важливо! Продумане планування складу може припускати наявність та інших зон. Вона залежить від площі об'єкта та специфіки організації логістичних процесів.
 

Як стелажі можуть допомогти оптимізувати роботу складу?

Види стелажів. Правильна організація складу з нуля неможлива без вибору необхідного обладнання. Важлива складова останнього – стелажі. Маючи власний досвід та відгуки клієнтів, можемо з упевненістю стверджувати, що правильно обрані моделі забезпечать до 80% ефективності логістичного центру. На великих підприємствах використовуються стелажі різних конструкцій:

фронтальні палетні;
набивні, в'їзні;
поличкові;
мезонінні;
консольні і т.д.

Якщо ви думаєте про те, як організувати склад запчастин для автосервісу, майстерні, то можна доглянути стелажі поличкові металеві спеціальної конструкції. Для невеликих приміщень добре підійдуть кутові моделі.
Організація простору. Для підтримки порядку на складі, економії часу та відповідності принципам ергономіки важливо не тільки правильно вибрати види стелажів, але і розмістити їх. Розстановка має виконуватися з урахуванням максимально щільного розподілу товарів та внутрішньоскладської логістики. Така технологія зберігання дозволить швидко проводити комплектацію та відвантаження партій товарів, що складуються, аудит складу.
 

Адресне зберігання товару

Адресне зберігання - це спосіб розміщення товарів, система управління складом, за якої кожному місцю передбачається унікальний індивідуальний код. Це сприяє спрощенню та прискоренню роботи персоналу. Такий варіант організації логістичних процесів на складі відрізняється низкою переваг:

  • зниженням витрат часу та сил на підготовку товарів до відвантаження. Це, своєю чергою, позитивно відбивається лише на рівні сервісу, роботи з клієнтами;
  • оптимізацією маршрутів під час збирання товарів;
  • мінімізацією помилок під час збору партії. Замовник отримає точно ті позиції, які необхідні. Отже, скоротиться кількість повернень;
  • зменшенням товарних втрат, пересортиці та нестачі за рахунок мінімізації помилок при проведенні операцій;
  • скороченням часу навчання нового персоналу. При адресному зберіганні просто розповісти, як організовано склад і видати чітку інструкцію щодо послідовності дій;
  • простотою автоматизації процесів обліку руху товарів.
 

Впровадження на склад WMS (обладнання та програмного забезпечення)

Ще одна відповідь на питання, як організувати роботу складу для максимальної ефективності, — автоматизація процесів управління. Вона актуальна для логістичних центрів, які здійснюють щодня щонайменше 100-200 операцій. Оптимальним рішенням може стати Warehouse Management System, або WMS - система, що дозволяє вести контроль усіх складських операцій з моменту прибуття товару до його відвантаження. Це програмне забезпечення дозволяє вирішувати завдання різної складності. Для збору та аналізу даних воно доповнюється рядом інструментів:

  • приладами для сканування штрих-кодів, що допомагають передавати до WMS-системи актуальну інформацію про характеристики товару;
  • датчики та контролери, що дозволяють отримувати актуальні відомості про умови зберігання, розміщення продукції.

Системою WMS виконується оптимізація складу у різних напрямках. Насамперед, вона веде управління запасами, визначає наявність і розміщення різних груп товарів, дозволяє швидко знайти потрібні позиції, прокласти оптимальні маршрути їхнього збору. Також можливе планування розміщення вантажів. Це забезпечить оптимізацію використання наявного простору.
Окремі блоки дозволяють контролювати дії та ефективність роботи персоналу. Також система самостійно генерує документацію, необхідну для подальшого відстеження процесів на складі та знаходити способи подальшої оптимізації діяльності.
 

Впровадження сучасних та ефективних технологій відбору на складі

Висока швидкість відбору – це один із перспективних напрямів оптимізації складських процесів. Сучасні технології дозволяють підвищити ці показники та надавати послуги якісніше. На великих складах можливо доцільно впровадити систему голосового відбору (Pick-by-Voice).
У разі WMS здатна безпосередньо подавати потрібну інформацію працівнику. Тим самим усуваються проміжні ланки, знижується можливість появи помилок при розміщенні або відборі необхідних позицій, прискорюються процеси відвантаження. Особливо актуальною є подібна технологія для низькотемпературних сегментів логістичних центрів, де застосування паперових носіїв та терміналів утруднене.
До перспективних напрямів прискорення відбору та оптимізації складських процесів відносять:

  • ідентифікацію за вагою - Pick-by-Weight;
  • світловий відбір - Pick-by-l;
  • Light та інші.
 

Відсутність зайвого товару на складі

Щоб оптимізація зберігання товару складі пройшла успішно, важливо точно розуміти актуальність кожної позиції. Для економного та раціонального використання наявного простору слід передбачати розміщення тільки потрібної кількості товарів: скільки необхідно до наступного постачання. Значними критеріями для такого планування є розуміння реальних потреб, сезонності продукції, що розміщується. Натомість у цьому випадку не виникатиме перевантаженості складського простору. Дійсність такого підходу до організації зберігання товарів особливо відчутна великих складах.
 

Передача частини операцій із товарами більш ранні етапи обробки

Такий варіант оптимізації процесів підходить для складів, що розташовані на виробничих підприємствах. Так, після виготовлення та перевірки якості продукцію можна відразу маркувати та пакувати в універсальну тару, яка не вимагатиме подальшої заміни та використовуватиметься на всіх етапах транспортування до кінцевого власника. Одночасно вносити до єдиної електронної бази даних підприємства відомості про відправлення партії на склад. Таким чином, при надходженні товарів на зберігання про них вже будуть вихідні дані. Це спростить та прискорить роботу складського персоналу.
 

Проведення логістичного аудиту

Повноцінна оптимізація складської логістики неможлива без ретельного аналізу діяльності та виявлення «слабких місць», для чого слід залучити знаючого фахівця. Він вивчить поточні бізнес-процеси, особливості діяльності логістичного центру, наявні товари та специфіку їхньої фіксації. На основі отриманих даних наведе рекомендації з управління часом та запасами, запропонує оптимальний варіант електронної системи обліку.
 

Висновок

Як ви можете бачити, існує безліч варіантів вирішення питання про правильну організацію роботи складу. Реалізація навіть кількох корисних лайфхаків дозволить одержати видимий результат. Якщо вам потрібні якісні стелажі від виробника, компанія «КиївМетСервіс» готова з цим допомогти. Наші фахівці займаються розробкою та виготовленням подібної продукції. Також можлива доставка та встановлення. При необхідності ми підберемо вироби, які допоможуть оптимізувати склад, дозволять раціонально використовувати наявний простір.